Uue aia algus

Birth of a New Garden 2 

Birgitta, sinu nime mahe pehmus
ja kume kargus on kui kloostrikell.
Mu süda sellest äkki üles ehmus,
su küsitlevat pilku tundsin enesel.
Sa astud altarilt mu kobavasse ellu
kui aimates, et ekslen ummikteel.
Sa vaatad vaikides mu otsiskellu -
ons imevahendeid sul varuks veel?
/Salme Raatmaa Püha Birgitta luuleraaamtust "Pirita peegeldused"/
 

TAASSÜND
Mööda tänase Pirita jõe käänakute ja merekalda muutumisi, puude kasvamisest nende varisemiseni, paeplaatide higilõhnaliste kolksumiste kaja ning kärbeste-mesilaste suminast on kerkinud Tallinna rae kategoorilisest protestist hoolimata ja Liivi ordu vahendusel selle jõe põhjakalda suudmekõrgendiku imelisele valgele liivale üks Mariendali (Maarjaorg) nimeline klooster. Läbi aastasadade, sõdade ja katkuaegade on seda ehitatud ja hävitatud, aga püha üritus on taastatud – 2001.a. valmis vana kloostri varemete kõrvale uus Birgitta klooster, mis 15. septembril, Pühima Neitsi Maarja, Valuema päeval, pühitseti peapiiskop Erwin Josef Enderi poolt suurimas pidulikkuses sisse. Arhiteks Ra Luhse ja Lagle Parek said tänutäheks kõrge autasu paavstilt.
 

Uus algus ja esimese öö valgus.

 

Kui Lagle Parek mind uue kloostri aeda kutsus kujundama, siis nädalapäevad enne avatseremooniat nägin ilmutust – varemete kiriku põrandal oli suur mururoheline ristimärk ja kunagise altari kõrval kasvamas viinapuu. Mururoheline ristimärk saigi avamispidustuste ajaks maha istutatud.
Ema M.Tekla Famiglietti Roomast andis meile tuule tiibadesse. Nõnda algas ühe aedniku lugu, nõnda algas uue aia lugu.


Kloostri elu tundub salapärane, aga me võime natuke paotada ust kloostri aeda.
Kõigepealt näete kaheksat naerusuist birgitiini õde ja Ema Riccardat, kellel on olnud vist üsna raske kohaneda meie karmi kliimaga, on nad ju pärit enamasti soojast Mehhikost ja Indiast; seejärel viipab sõbralikult preester Vello Salo, kes on ka aedniku ametit nooruses pidanud; ning ideedest pulbitsevat Lagle Parekit jätkub kõikjale, kus on vaja maised probleemid ritta seada ning need siis järgemööda lahendada. Lisaks elab kloostris ilmikõde Veronika. See on Pühima Päästja Püha Birgitta Ordu Tallinna kloostri pere, kes toimetab oma taevalikke toimetusi. Nagu enamus birgitiine, peavad nad külalistemaja, kuhu on kõik lahkesti oodatud puhkama. Külalistemajas on kasutada ka konverentsisaal. vt www.piritaklooster.ee

Ema Riccarda ja roniv hortensia külalistemaja uksel

Loe veel