Küsimused ja vastused

 

Mõned küsimused ja vastused www.aiandus.ee kodulehelt:
Küsi julgesti!

 

Soovin teha lillepeenra suurte puude alla (vaher, pöök). On kõrvu jäänud, et puude juurestik võib taimedel jõu ära võtta. Kas see kehtib kõigi puude kohta või ainult pindmise juurestikuga puude kohta? 


Eelistaksin suurte puude nagu vaher, pöök, tamm jne alla lillepeenart mitte rajada, sest need on pargi ja laanepuud, mis on kõige kaunimad omas avaras üksinduses. Suurte mändide alla saab aga turbaaeda edukalt rajada, kus kasvavad erilise vaevata nii rododendronid, eerikad, kanarbikud jm happelise keskkonna taimed. Lillepeenardega ei peaks üldse liialdama, seega siis olgu neid üks või kaks, aga olgu nad perfektsed. Üldjuhul armastavad lilled valgust ja on päikesevalguses ka kõige kaunimad vaadata, nõnda kui ka suured puud omas keskkonnas omasuguste seltsis. Väikeaeda suuri puid ei peaks üldse istutama.

 

Millal oleks parim aeg võsa maha võtta, et uusi võrseid võimalikult vähe tekkima hakkaks? 


Oma kogemusest julgen kinnitada, et kesksuve paiku saab võsast kõige kergemini lahti, sest siis on taime kogu jõud veel maapinnal, sügiseks kolib taime jõud juurtesse ja kui me hilissügisel või talvel võsa lõikame, siis kevadel tuleb ta veelgi lõbusamalt meid üllatama. Küll aga tuleb meeles pidada, et lindude pesitsusajal ei tohiks metsatöid teha. Mina sain oma võsast lahti kahe aastaga, naabrid tegelevad selle tüütu tööga jätkuvalt juba 10 aastat. Rahvatarkuse ammendamatutest salvedest on teada, et igasugust kasvu saavat pidurdada vana kuu ajal, aga ise ma seda katsetanud ei ole.

 

Mis põõsaid või puid võiks paesesse pinnasesse istutada?

 

Loe veel