TORIKSEENED

 


Looduses on seened olulised orgaanilise aine lagundajatena, mistõttu nad on asendamatud looduse aineringis.

Seeni on väga mitmesuguseid: hallitusseened, pärmseened, kübarseened, parasiitseened jne.

Torikseened (endise nimega: torikulised) on puude ja puidu seened. Paljud torikseente liigid mädandavad eluspuid, teised elavad lamatüvedel ja muul surnud puidul, mõned mükoriisat moodustades puujuurtel. 
Heaks abiliseks puuseentega tutvumiseks on Sulev Järve koostatud käsiraamat “Puuseened pargija ilupuudel”. 
Raamat õpetab tundma puuseeni, sellest tekkinud kahjustusi ja seennakkuse põhjusi. Puuhooldajana jagab autor ka näpunäiteid haiguse vältimiseks.

Kohtumine mükoriisaga.


Kõik algas kadakate istutamisest. Kadakas oli üks esimesi puid, mida oma aeda istutasin. Oli teada, et kadakad ei lähe hästi ümberistutamisel kasvama ja nipp olla olnud ilmakaartes, st et metsast toodud kadakas tuleks istutada ilmtingimata samas ilmakaares, nagu ta metsas oli kasvanud. Siis oli veel keegi öelnud, et võta hästi suure mullapalliga ja juuri ei tohi samuti vigastada - kadakal ju pinnapealsed ja väga pikad juured. Eriti raske on neid kätte saada paepealselt, kust mina neid urgitsemas käisin. Kuna mul lindikesi metsas kaasas ei olnud ilmakaarte märkimiseks, siis püüdsin lihtsalt taime kuju meelde jätta, aga puukesi oli mitu ja sassi mul need ilmakaared läksid. Kokkuvõtteks: kasvama jäid need kadakad, kellel oli suur mullapall ja tervemad juured. Hiljem olen seda ilmakaare juttu püüdnud kontrollida - kindlasti meeldib kõikidele taimedele olla näoga päeva poole ka uues istutuskohas, tõsi ta on, aga see pole osutunud peamiseks.

Mis seal mullapalli sees nii tähtsat on, et paljad juured uues mullas sugugi ei taha juurduda? See on mükoriisa ehk seenjuur ja tema mängibki väga tähtsat rolli taime kasvamises, sest taim vajab kasvamiseks seeneniidistikku, mis moodustaks puu juurtega seenjuure ehk mükoriisa, mida palja silmaga polegi peaaegu näha. Teadlased on aga saanud aru mükoriisa suurest tähtsusest ja uurivad teda nüüd mikroskoobi all.

Mõned taimed kohe ei saagi ilma mükoriisata hakkama, nii tähtis on ta.

Mükoriisa on kasulik nii taimele kui ka seenele, ja nagu loodus ikka – kõigel on kõigega seos, näiteks kanarbikumesi oleks ilma seenteta vaid unistus, ja just kanarbik pole võimeline ilma mükoriisata üldse kasvama. Kui tahad, et su aias kanarbikud, rodod jpt mükoriisataimed hästi kasvaks, pead metsast sobivat mulda kaasa tooma, sest siis saavad mükoriisaseened arenema hakata.

Pinnas seente tekkeks - kõik lahtised haavad on ohtlikud

Rohetiksik

Tammekakk

Tuletael

Villkõbjas

Vääveltorik 
 Ebatuletael


Jänesvaabik


Kasekäsn on hoopis niisugune, vt must pässik


Kännupess


Majaseen vamm


Must pässik ongi rahvasuus kutsutud kasekärn, mida kasutatakse rahvameditsiinis